Вівторок, 19.03.2024, 14:41
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню
Пропозиції
Екскурсії [0]
р.Дністер [6]
Карпати [2]
печери [3]
річка Серет [3]
р. Черемош [4]
Рафтинг [4]
Комбіновані [0]
Наші контакти
Тел. 0982497764
Ім`я відправника *:
E-mail відправника *:
Тема листа:
Текст повідомлення *:

Пошук
Форма входа
статистика
Головна » Статті » Дністер

р.Дністер
Дністер - це велика ріка України і Європи, яка має протяжність 1362 км. Водність Дністра незначна, але справа не в кількості води, яку він несе до Чорного моря, а в тому, що Дністер є визначним ландшафтним кордоном, пристосованим до крупних геотектонічних структур Європейського континенту. Тому він заслуговує також оцінки як об'єкт екологічного туризму.

Ріка Дністер-Дністро-Ністру бере свій початок у Бескидських Карпатах з маленького струмочка на горі Розлуч, що біля с. Середа Львівської області, на висоті 760 м над рівнем моря. Цікаво, що зовсім недалеко розташовані витоки ще двох рік - Стрия і Сана (басейн Балтійського моря). Дністер пересікає антецедентною ущелиною кілька високих хребтів - карпатських скиб - Магурсько-Ломняську (1022 м), Кичергську (762 м), Орівську (758 м) та інші і в районі Старого Самбора витікає на передгірську рівнину Передкарпатського крайового прогину.

Вирвавшись з гір, Дністер утворює в районі міста Самбора, сіл Дубляни, Колодруби, Развадів велике озеровидне розширення. Мабуть у певні періоди тектонічного розвитку виникали перешкоди на шляху ріки у вигляді неотектонічних піднять корінного ложа, і тоді Дністер широко розливався по Верхньо-ДнІстровській низовині, яка часто перетворювалась на величезне озеро. Але ріка розмивала тектонічну «загату» і знову мчала свої води вниз за течією. Від с. Розвалів, через міста Новий Розділ, Ходорів до гирла р. Свірж Дністер пересікає висоти Опілля, утворюючи місцями терасовану ущелисту долину, як і в Карпатських передгір'ях. Нижче гирла р. Свірж на протязі кількох десятків кілометрів ми знову спостерігаємо досить широку (до ЗО км) долину, заповнену алювієм кількох терас.

Попередні дослідники Я. Чижевський (1828), Ю. Полянський (і930), Г. Тессейр (1933), Р.Р.Виржиківський (1933), П.К. Заморій (1961), І.Д. Гофштейн (1962), М.С. Демедюк (1966), Р.О. Сливка (1977), IX Іванова (1977), Я.С. Кравчук (1999), А.Б. Богуцький (2000), А.М. Яцишия (2003) та інші виділяють в долині верхньої та середньої течії Дністра до 8 терас, а М.Ф. Всклич та його учні, керуючись схемою антропогену рівнинної частини України, допускають можливість знаходження тут до 16 терас.

Ще у листопаді 1977 р., виконком Тернопільської обласної ради прийняв рішення про створення в лівобережній частині каньйону Дністровського державного природного парку довжиною 215 км від с.Ямне Монастириського району до гирла р. Збруч у Борщівському районі на площі 36,8 тисяч га. На жаль, пройшло вже майже три десятиліття, однак це питання ще не стало реальністю. Правда, створено Дністровський регіональний ландшафтний парк, але ця природно-заповідна територія ще не має достатнього захисного статусу. Необхідно створити національний природний парк. Але адміністративно-територіальний кордон не дозволяє зробити це на наукових засадах. Не логічно створювати парк «Дністровський каньйон» тільки на лівобережжі, розриваючи єдину долинну екосистему на її Тернопільську, Івано-Франківську, Чернівецьку, Хмельницьку частини. Потрібен басейновий підхід. Може колись буде подоланий адміністративний підхід і створять єдиний по площі каньйону національний парк.

Дністер від Карпат і до Чорного моря отримує близько 400 допливів (приток) - великих і малих річок. Колись він був судопланий від моря і до самого Галича, але зараз невеликі катери і баржі «ходять» тільки в межах Республіки Молдови. Найбільші праві притоки Дністра - Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця, Тлумач, а ліві - Стривогір, Свірж, Гнила Липа, Золота Липа, Коропець, Стрипа, Серет, Нічлава, Збруч.

На відтинку каньйону праві притоки короткі, мають довжину в кілька десятків кілометрів, їх долини - вузькі, ущелисті, або просто - яри. Ліві притоки значно довші і багатоводніші. Початок беруть із джерел та невеликих заболочених озерець, прорізають Подільську височину глибокими, теж як у Дністра, каньйоноподібними долинами зі скелями -химерами. Ліві притоки Золота Липа (127 км), Стрипа (149 км), Коропець (78 км), Серет (248 км), Нічлава (82 км) і Збруч (250 км) помітно збільшують водність Дністра, але все ж таки 70 відсотків його стоку дають карпатські притоки. Це спричиняє часті паводки, як весняні, коли в горах тане сніг, так і літні, під час інтенсивних дощів. Рівень води у Дністрі піднімається до б м, а в 1969 р. у м. Бендери (Молдова) він сягав 9 м. Тоді ж ріки Бистриці Надвірнянська і Солотвинська в межах Івано-Франківська затопили велику частину міської території. Пізніше побудували захисні дамби і місто перестало підтоплювати підчас повені.

Швидкість течії Дністра - 1,5-2 м/с, коли води багато, а в меженні періоди вона знижуються до 0,5-1 м/с. Ширина русла - 100-200 м, а долини в межах каньйону - 500-1500 м, глибина - 1,5-3,5 м, однак є ями і до 5:7 м. Велика звивистість русла - врізані меандри - свідчать що колись, 2-3 мільйони років тому, в пізньому пліоцені, Дністер протікав по широкій плоскій долині з численними меандрами. В плейстоцені розпочались неотектонічні підняття Подільської і Передкарпатської височин, і ріка врізалась у плато на 100-150 м, не міняючи контурів свого русла.

Прекрасну характеристику дає Дністровському каньйону краєзнавець із Тернополя М.П. Чайковський: «Ми захоплюємось природою Кавказу і Карпат, Уралу і Середньої Азії, Криму і Алтаю і прагнемо будь-що побувати там. Але не всі знають, що дністровська долина з її ландшафтами має свою неповторну красу. Найціннішою, наймальовничішою ділянкою Дністра є його відтинок у 250км від гирла Золотої Липи до гирла Збруча. Тут Дністер тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних звивів -меандр... Турист, натураліст, археолог, географ, ботанік, геолог, гідролог, зоолог, іхтіолог знайде на території Дністровського каньйону величезну кількість пізнавальних матеріалів з історії розвитку живої і неживої природи. Тут, наче в природному музеї під відкритим небом, «зібрані» геологічні, біологічні, ботанічні, гідрологічні пам'ятки, які в купі творять неповторні ландшафти...». Рельєф сусідніх з каньйоном височин - Подільської і Передкарпатської - скульптурно-ерозійний, горбисто-горбогірний і акумулятивно-рівнинний. У берегових розрізах відслонюються відклади усіх відділів антропогену, неоген, крейда і юра, девон і силур.

Категорія: Дністер | Додав: saga (02.01.2010)
Переглядів: 3710 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Фото по категоріях
замки, палаци, водопади [57]
р.Дністер [167]
печери [29]
Рафтинг [160]
р. Серет [114]
сувеніри [0]
урочище Червоне [34]
спорядження [16]
Карпати [165]
Мандрівки
друзі сайту
Туристичний портал. Проживання в Карпатах. Фото Карпат. Карти Карпат

Розробка сайту.
Студія дизайну © 2024 |