П`ятниця, 26.04.2024, 02:52
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню
Пропозиції
Екскурсії [0]
р.Дністер [6]
Карпати [2]
печери [3]
річка Серет [3]
р. Черемош [4]
Рафтинг [4]
Комбіновані [0]
Наші контакти
Тел. 0982497764
Ім`я відправника *:
E-mail відправника *:
Тема листа:
Текст повідомлення *:

Пошук
Форма входа
статистика
Головна » Статті » Карпати

р.Черемош
Черемош починається від злиття Білого і Чорного Черемошу недалеко від села Устеріки і впадає в Прут недалеко від села Неполоківці. Це найбільша притока річки Прут. По річці проходить кордон між Чернівецькою та Івано-Франківською областями.
Верхня частина річки впродовж 33 км лежить у вузькій гірській долині з дуже стрімкими схилами, вкритими лісами, вище яких - полонини. Русло ріки звивисте, швидкість течії висока. Під час повені ширина русла - 5-15 м до 25-50 м, глибина мінюється від 0,2-0,4 м у верхній половині річки до 0,7- 1.0 м в нижній. Швидкість течії понад 1,5 м/сек., а на прямих ділянках 3-3,5 м/сек. Під час паводків глибина збільшується до 3-4 м, а швидкість течії до 4-5 м. Тут є два пороги - Кетлище і Сокільський.
В передгірно-рівнинній частині (довжина 47 км), яка починається після виходу річки з гір за містом Вижниця. Черемош протікає в широкій долині (3-5 км і більше), схили долини невисокі, пологі, терасовані. Заплава добре розвинута» поросла верболозом, іншими чагарниками, вільхою й Ін. Швидкість течії падає, річка відкладає товстим шаром все, що принесла з гір. Через ці гравійні поля річка промила безліч рукавів, які після кожного паводка змінюють своє місце.
Ширина річки разом з островами і протоками від 70 до 500 м. Глибина під час межені в середньому 0,6-1,0 м. а середня швидкість течії 0,7-1,2 м/сек. Коли настають паводки, глибина збільшується до 2-3 м, а швидкість - до 3,5-4,5 м/сек. Сплав цією ділянкою Черемошу потребує максимальної уваги і зібраності,
Багато малих притоків. Таблиця подає ріки, довжина яких перевищує 10 км. Технічних даних про притоки Чорного і Білого Черемошу нема. Деякі притоки на окремих ділянках своєї течії мають різні назви. За основну береться назва в її гирлі.

Білий Черемош

Права притока Черемошу разом із Чорним Черемошем дають початок Черемошу. Довжина 51 км, площа водозбору 632 км2. Річка - природний кордон між Чернівецькою й Івано-Франківською областями.
Починається після злиття р. Перкалаб і правої р. Сарати в селі Перкалаб на висоті 947 м н. р. м.
Річка Перкалаб збирає воду зі схилів Гринявських гір і західних схилів хребта Чорний Діл (найвища точка -гора Чорний Діл, 1493 м), а річка Сарата - зі східних схилів хребта Чорний Діл і західних схилів хребта Яровиця (г. Яровиця, 1580 м). Чорний Діл - хребет з обривистими скелями, печерами у вапняках і унікальним рослинним світом.
Від самого свого початку Білий Черемош тече у вузькій долині з дуже стрімкими схилами, вкритими хвойними лісами, лише недалеко від гирла з'являються невеликі розширення долини, де розміщені села. Нахил русла досягає 14 м/км, течія дуже швидка. Пороги складні для проходження, на річці є весь набір перешкод, характерних для гірської річки.
Для водного режиму Черемошів, як і для багатьох карпатських рік, характерний весняний паводок, під час танення в горах снігів. Швидко піднімається вода і влітку під час злив, хоча цей літній паводок і короткочасний.
Найкращий час для сплаву по Білому Черемошу -весняні місяці, коли стабільно тримається високий рівень води. Колись на річках були водорегулювальні споруди, гамованки, греблі й ін. Вони накопичували воду в невеликих водосховищах, щоби використовувати й для сплаву лісу. Ця система діяла увесь рік, за винятком деяких зимових місяців.
Нині залишилися лише спомини про екзотичну трудову професію гірської річки у пам'яті, віршах і піснях про відважних плотогонів. Тепер про бокорашів лише згадують; дараби вже стали легендою. У серпні 1979 року пройшов Черемошем останній пліт карпатського лісу. Нині водорегулювальні споруди розібрані, і Білий Черемош увійшов у своє звичне русло, яке влітку міліє, а навесні і під час злив наповнене І бурхливе, з люттю кидається на кам'яні.

Черемош Чорний
Ліва притока Черемошу, разом з Білим Черемошем дають початок Черемошу. Довжина 87 км, площа водозбору 856 км'. Вся річка знаходиться на території Верховинського району Івано-Франківської області. Народжується Чорний Черемош з джерел в Чивчинських горах на висоті 1680 м н. р. м.
Чивчинський хребет - це район Мармароського кристалічного масиву Українських Карпат. З правого берега верхів'я Чорного Черемошу формують потоки, які збігають зі схилів Гринявських гір.
Чорний Черемош типова гірська річка, яка протікає у вузькій мальовничій долині зі стрімкими схилами, вкритими густим лісом. На окремих ділянках в нижній течії трапляються тераси і навіть невелика заплава. Русло річки звивисте, ширина під час межені 15-20 м, а глибина коливається від 0,2 м до 0,4 м у верхів'ях і до 1 м у нижній течії. Середня швидкість течії 0,8-1,2 м/сек. При максимально високих рівнях води ширина русла збільшується до 50-80 м, а швидкість до 5-6 м/сек. Середньорічна витрата води за багаторічний період становить в гирлі 18 м3/сек. Екстремальна кількість витрати води коливається від 1 м7сек під час межені до 1100 м'(/сек підчас паводків.
Чорний Черемош приймає багато притоків. Найбільші: Шибена, Дземброня, Бистрець, Ільця. Слід зауважити, що всі ці притоки ліві і витоки їхні - на схилах Чорногори, де сніг лежить до кінця червня, а влітку випадає багато дощів. Тому від гирла Дземброні Чорний Черемош сплавний усе літо.
Річка у верхів'ях має північно-західний напрямок, а після гирла р. Дземброня повертає на схід. На річці є численні шивери і пороги різної складності. Біля села Устерики Чорний Черемош, злившись із Білим Черемошем, дають початок Черемошу.
Категорія: Карпати | Додав: saga (02.01.2010)
Переглядів: 2586 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
Фото по категоріях
замки, палаци, водопади [57]
р.Дністер [167]
печери [29]
Рафтинг [160]
р. Серет [114]
сувеніри [0]
урочище Червоне [34]
спорядження [16]
Карпати [165]
Мандрівки
друзі сайту
Туристичний портал. Проживання в Карпатах. Фото Карпат. Карти Карпат

Розробка сайту.
Студія дизайну © 2024 |