Вівторок, 22.05.2018, 05:21
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню
Пропозиції
Екскурсії [0]
р.Дністер [6]
Карпати [2]
печери [3]
річка Серет [3]
р. Черемош [4]
Рафтинг [4]
Комбіновані [0]
Наші контакти
Тел. 0982497764
Ім`я відправника *:
E-mail відправника *:
Тема листа:
Текст повідомлення *:

Пошук
Форма входа
статистика
Головна » Статті » Замки та палаци

Підгірці
Історія замкового комплексу
Одна з найвизначніших пам'яток історії та архітектури України XVII ст. Знаходиться у селі Підгірці Бродівського району Львівської області. Разом з замками Олеська, Золочева та Свіржа входить до так званої Золотої підкови України.

На місці теперішнього замку існували більш давні укріплення, які згадуються під 1530 р. На замовлення коронного гетьмана Станіслава Конецьпольського, який придбав його 1633 року. у Підгорецьких, відомий архітектор фортифікацій Гійом Левассер де Боплан створює проект укріплень, а Андреа дель Аква двоповерхового палацу з триповерховими павільйонами по боках і вежею, в стилі бароко та пізнього ренесансу. Будівництво велося протягом 1635—1640 р.р. Службові приміщення утворювали квадратний двір з терасою пристосованою до оборони. З трьох боків палац був оточений глибоким ровом, з північного боку, зверненого до долини, він мав гарну терасу з балюстрадою і скульптурами. До замку в'їжджали через велику браму — портал з двома колонами. Вже в 1646 р. замок відвідує король Владислав IV, на честь якого влаштовується феєрверк. Під час бойових дій в період визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького замок зазнає серйозних ушкоджень. Станіслав Освенцім 1651 року писав: «Я бачив Підгірці, гарний палац і фортеця… тепер в більшості руками розлюченого хлопства місцями зруйновані і напсовані». В 1656 р. починається його відбудова. Онук коронного гетьмана дарує замок Яну ІІІ Собєському разом із селами Підгірці і Загірці та за умови що той буде наглядати за бродівською фортецею до повноліття Якуба Собєського. Реставрація замку тривала до 1680 р., та в 1688 році він постраждав від нападу татар. Фасади Підгорецького замку мають відверто французький "слід".Тричастинна композиція ризалітів простежується як у замках Франції(наприклад,замок Пальмер),так і в палацах,побудованих за їх взірцями (у Львові це палац "Під Лебідєм"на Галицький площи,що потребує і негайної реставрації,і більш прискипливого дослідження)
В 1720 р. замок разом з численними селами купує у Костянтина, сина Яна ІІІ Собєського, Станіслав Жевуський. І в 1728 р. його син Вацлав Жевуський починає масштабну реконструкцію Підгорецького замку. Між павільйонами і вежею будуються додаткові приміщення і палац стає триповерховим. Підйомний міст з іншим павільйоном розбираються. Для численних гостей маєтку будується так званий Гетьманський заїзд із сонячним годинником. Вацлав Жевуський зібрав велику колекцію цінних картин та старовинної зброї, перевозить найцінніші речі з Олеського замку. Створюється друкарня, театр. В 1779 р. помирає Вацлав Жевуський, який прожив останні роки, як чернець-капуцин. Відбувається три аукціони по розпродажу майна і на останньому, в 1787 р., Підгірці разом із селами Хватів, Гутище і Загірці викупає син Вацлава Северин Жевуський, який відомий своїми алхімічними дослідами та пошуками скарбів. В цей час замок поступово занепадає. Фактичним власником стає управитель Ремішевський, який поступово розпродає цінності. Такий стан продовжується і за спадкоємця Северина Жевуського Вацлава, який проводить більшу частину часу подорожуючи і гине в 1831 р. В 1833 р. до замку переїздить Леон Жевуський. Він встановлює зірваний дах, двері і шибки. Приводить замок до ладу. Через те, що він був бездітним Леон передає замок князю Євстахію Сангушку за умови, що той реставрує замок. І в 1867—1903 р.р. проводяться ґрунтовні реставраційні роботи.

До 1939 р. тут діяв приватний музей князів Сангушко. В 1940 р., з приходом радянської влади, замок-палац передається Львівському історичному музею. Під час Другої Світової війни палац сильно постраждав. В 1945 р. він був розграбований військовослужбовцями Золочівського гарнізону. В 1947 р. музей було закрито і в 1949 р. відкрито санаторій для хворих туберкульозом. В 1956 р. в Підгорецькому замку стається велика пожежа, яка знищує більшу частину внутрішнього оздоблення, після якої проводятся реставраційні роботи. Надалі тут існує санаторій-для хворих на сухоти(туберкульоз).

Але в 1997 р., завдяки клопотанням громадськості та праці Б. Г. Возницького, Підгорецький замок передають Львівській галереї мистецтв. Того ж року створюється благодійний фонд відродження Підгорецького замку, який очолює Б. Г. Возницький. В фондах галереї збереглося 85 % речей з замку, які планується туди повернути і розмістити у відновленому палаці музей інтер'єрів. На жаль,не вдасться повернути збірку картин західноєвропейських майстрів.За переказами залишки збірки останній з власників вивіз до Сан-Паулу у Бразилію,де були твори майстрів Польщі, Італії,Фландрії,Франції(баталії,портрети,релігійні та алегоричні композиції).
Інтер'єри Підгорецького замку вражали сучасників своєю красою і пишнотою. Зали та кабінети, які мали назви: Китайська, Золота, Лицарська, Зелена, Дзеркальна, Мозаїчна-відповідали цим назвам. Окремо зберігалися речі, що належали королю Яну ІІІ Собєському. Кімнати прикрашали портрети власників замку, копії Рафаеля, Рубенса, Тіціана, Караваджо. Картини польського художника Чеховича, полотна Якоба де Баана на історичні теми-"Облога Смоленська" і «Прийом шведських і бранденбурзьких послів Володиславом IV». Їдальню прикрашали портрет гетьмана Конецпольського на стелі та 72 портрети видатних політичних та духовних діячів, чорний мармуровий стіл на якому хрестили короля Яна ІІІ.

Неповторного вигляду архітектурному ансамблю в Підгірцях надає парк, у зелені якого ховаються і замок, і заїжджий двір та декілька інших споруд. В давнину власне парк справляв на подорожнього значно сильніше враження,ніж сам замок,хоча подібних годі шукати й в Польщі,де чимало панських садиб та замків.Це визнавали й самі поляки,а авторитетний Ян Матейко(1838-1893) навіть зробив замальовку палацу,що збережена.Малював Підгорецький замок й непосидючий Наполеон Орда(1807-1883),онука пана Бутримовича з Пінську,що в Білорусі.

Бароковий парк італійського типу в Підгірцях.

Підгорецький парк належить до пам'яток садово-паркового мистецтва державного значення. Побудований на рівні найкращих зразків так званих «італійських» парків, він є найгарнішим і чи не єдиним в Україні парком подібного типу.Розкішний колись парк оточує замок з усіх боків, його план вирізняється цілісністю художнього задуму і глибоко продуманим взаємозв'язком рельєфу, архітектури, скульптури і рослинності. Так званий італійський парк знаходився з північного боку ансамблю.Його розташували на терасах. Зберігся старий(польських часів)дереворит-точніше офорт- із зображенням того парку.На першій терасі був невеликий партер з рослинним візерунком.До другої тераси вели барокові сходи,що спиралися на аркаду.Нині аркаду з міркувань безпеки закладено цеглою,бо може обвалитися.Найбагатшою за оздобленням була друга тераса,де були фонтан,партери та мармурові скульптури з Італії.Зараз скульптур нема,за переказами за радянської доби -вивезли до Петербургу.Третю терасу прикрашав зелений масив з просіками,що використовувались для прогулянок.На пагорбах за останньою терасою був виноградник.Парк на терасах не зберігли,його ще належить реставрувати.

Костел Воздвиження та св Йосипа.

Костел Воздвиження та св. Йосипа був побудований на замовлення Вацлава Жевуського (за деякими даними він був автором проекту) в 1752—1766 р.р., як усипальниця. Архітектором був Кароль Романус. Костел це бароковаротонда з діаметром в 12 м. Головний фасад прикрашає портик з 14 колон коринфського ордеру, на атіку якого було встановлено 8 скульптур святих роботи Фессінгера та Лебласа. Одна зі скульптур була знищена під час Другої світової війни. Від костелу до замку веде 300-метрова липова алея,перед костелом стоять скульптури Богоматері та св. Йосипа на колонах.

Інтер'єр був розписаний в 1765—1766 р.р. художником Л.Смуглевичем та його сином. Після них розпис продовжили чотири майстри з Жовкви: Дем'ян, Войцех, Констентин та Микола і двоє львів'ян: Гургилевич та Витанецький. З 1861 р. був парафіяльним храмом. В 1945 р. костел було закрито і в 1976—1979 р.р. відреставровано під керівництвом архітектора І. Старосольського. Зараз реставрується разом із замком, переданий греко-католикам.

Костел св Йосипа замикає давню перспективу-дорогу,що прокладена вздовж південної вісі барокового ансамблю ще за часівЖевуських .Колись дорога йшла повз рясно висаджені дерева,які вистрігали стіною.Це видно на архівних фото.В кінці того зеленого коридору й височив гарий костел,дуже схожий на парковий павільон або театральну декорацію.Маленька ротонда прикрашена(та й прихована)таким пишним,таким ефектним порталом,що його хоч зараз можна на сцену театру з бароковою виставою.

Сучасний стан

З багатьох історичних обставин замковий парк давно втратив свій первісний вигляд. Руйнації замку та італійського парку почалися ще в 17 столітті.Тільки за період 40 років (1650-1690рр)парк руйнували тричі-у1650му,1672му,1688му роках.Якщо залу можна швидко оздобити килимами та аррасами,внести меблі-і зала готова,то бароковому парку треба дати роки для досягнення розквиту,а потім ще й доглядати.Відновлення парку в Підгірцях з роками ставало дедалі важчим,бо зіпсували фонтан,розбили статуї,пошкодили необхідні рослини.Найгіршим були зміни власників та зміни моди.Бароковий парк потроху вмирав,поки не зник остаточно у 20 ст.Тераси парку ще чекають на археологів.

У багатьох країнах світу такі архітектурні перлини, як ансамбль Підгорецького замку, використовуються для розвитку туризму і дають чималу частку валютного притоку, сприяють не тільки піднесенню культури, а й розвитку економіки. Вартий уваги і той факт, що Підгорецький архітектурний ансамбль знаходиться всього за півтора кілометра від автостради Львів-Київ, по якій кожен день мчать на автомобілях і автобусах вітчизняні і іноземні подорожні, не припускаючи про близьке сусідство замку і парку, які протягом трьох віків викликали захоплення й подив мандрівників.Категорія: Замки та палаци | Додав: saga (05.02.2010)
Переглядів: 1573 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Фото по категоріях
замки, палаци, водопади [57]
р.Дністер [167]
печери [29]
Рафтинг [157]
р. Серет [108]
сувеніри [0]
урочище Червоне [34]
спорядження [16]
Карпати [165]
Мандрівки
друзі сайту
Туристичний портал. Проживання в Карпатах. Фото Карпат. Карти Карпат

Розробка сайту.
Студія дизайну © 2018 |